CS Fair 2022

CSFair 2022, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Bitirme Projesi Fuarı, 13 Mayıs 2022 Cuma günü saat 12:30-17:00 arasında gerçekleştirildi. Pandemi nedeni ile fiziksel olarak düzenlenemeyen fuar, Zoom platformu üzerinden gerçekleştirildi.

Fuarda, bitirme projesi demoları, sunumları, kısa konuşmalar ve ödül töreni yer aldı. Fuara öğrenciler, öğretim üyeleri, firma temsilcileri ve aileler katıldı. Katılımcılar Zoom sisteminde ağırlandı.

Bir takım projesi olarak gerçekleştirilen bitirme proje çalışması, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün CS491 ve CS492 dersleri kapsamında 1 yıl süreyle yapılmaktadır. Öğrenciler 3 ile 5 kişilik gruplar halinde bir bilgisayar mühendisliği projesinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi üzerine çalışmakta ve yenilikçi bir sistem ya da uygulama geliştirmektedir.

Bu yıl 37 proje grubu fuarda yer almıştır. Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2012 yılından beri lisans programında ve bitirme projelerinde inovasyona büyük önem vermektedir. Öğrenciler yenilikçi proje konularını kendileri belirlemekte ve değişik firmalarda çalışan yenilikçilik uzmanlarından da geri bildirim almaktadır.

Fuarda yer alan her grup kendi Zoom odasında ziyaretçilere projeleri hakkında bilgi vermiş, sunum ve demo yapmıştır. Fuar öncesinde ve fuar sırasında projeler jüri üyelerince incelenmiş ve fuar sonunda 7 kategoride proje ödülleri verilmiştir. Ödüllere değişik firmalar sponsor olmuştur. Ayrıca, en iyi asistan ödülleri de verilmiştir.

Fuara, Rektör Prof. Atalar da katıldı.

Ödül alan projeler şunlardır:
Sibel Özelçi En İyi Bitirme Projesi Ödülü: Cassett
İnovasyon Ödülü: Signify
Veri Bilimi Ödülü: PolliVidis
En Yaygın Etki Ödülü: Flavorsion
Sosyal Etki Ödülü: reporTown
Kullanıcı Deneyimi Ödülü: Tithonus
Mobil Ödülü: InstaCook

CSFair 2022 ve projeler hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir:
http://cs.bilkent.edu.tr/~csfair/