2021 Bilgisayar Mühendisliği Proje Fuarı, 7 Mayıs 2021 tarihinde yapıldı.

2021 Bilgisayar Mühendisliği Proje Fuarı (CSFair), 7 Mayıs 2021 tarihinde 12:30 – 17:00 saatleri arasında  yapıldı. Projeler hakkında detaylı bilgiye bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Pandemi nedeni ile etkinlik Bilkent Otel yerine Zoom Sistemi üzerinden çevrimiçi olarak gerçekleştirildi.

Fuarda, bitirme projesi demoları, sunumları, kısa konuşmalar, ve ödül töreni yer aldı. Fuara öğrenciler, öğretim üyeleri, firma temsilcileri, ve aileler katıldı. Katılımcılar zoom sisteminde ağırlandı.

Bilgisayar Mühendisliği Bölümü 2012 yılından itibaren lisans programında ve bitirme projelerinde inovasyona büyük önem vermektedir. Öğrenciler yenilikçi proje konularını kendileri belirlemekte ve değişik firmalarda çalışan yenilikçilik uzmanlarından da geri bildirim almaktadırlar. Bir takım projesi olarak gerçekleştirilen bitirme proje çalışması, Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nün CS491 ve CS492 derslerinde 1 yıl süreyle yapılmaktadır. Öğrenciler 3 ile 5 kişilik gruplar halinde bir bilgisayar mühendisliği projesinin tasarımı ve gerçekleştirilmesi üzerine çalışmakta ve yenilikçi bir sistem ya da uygulama geliştirmektedirler.

Fuarda yer alan her grup kendi zoom odasında ziyaretçilere projeleri hakkında bilgi vermiş, sunum ve demo yapmıştır. Katılımcılar bir projeden diğerine bir tıkla kolayca geçebilmiştir. Fuar öncesinde ve fuar sırasında projeler jüri üyelerince incelenmiş ve fuar sonunda 8 kategoride proje ödülleri verilmiştir. Ödüllere değişik firmalar sponsor olmuştur. Ayrıca, en iyi asistan ödülleri de verilmiştir. Öğrenciler etkileşimli olarak projelerini sunabilmekten büyük keyif aldıklarını belirtmişlerdir.

Ödül alan projeler şunlardır:

Sibel Özelçi En İyi Bitirme Projesi Ödülü: OutSeer. Görme engelliler için kolay kullanılabilir navigasyon uygulaması.

İnovasyon Ödülü: Outletter. Alışveriş yaparken doğru seçimler yapmayı sağlayan akıllı alışveriş asistanı.

Veri Bilimi Ödülü: VERİTAS. Konuşma videolarındaki doğru ve yanlış söylemleri anında tespit eden derin öğrenme tabanlı sistem.

En Yaygın Etki Ödülü: Here!. Online eğitimde öğrenci ve öğretmenlere yardımcı olacak bir video konferans platformu.

Sosyal Etki Ödülü: WoGuard. Kadınların güvenli yaşamasına ve dolaşmasına yardımcı olacak mobil uygulama.

Kullanıcı Deneyimi Ödülü: Willow. Web sayfalarında kolayca gezinmeyi sağlayan çizge tabanlı görsel etkileşim tarayıcı yazılımı.

Mobil Ödülü: Gymtor. Spor salonlarında yapılan eksersizlerin doğru hareketlerle yapılmasına yardımcı olan ve doğrulama önerilende bulunan yapay zeka ve bilgisayarla görü tabanlı mobil uygulama.

Pazarlanabilirlik Ödülü: Menüfacture. Restoran sahiplerine minimum insani etkileşimle menüleri sunmada, siparişleri almada ve büyük veri ile akıllı seçimler yapmada yarımcı olan bir restoran yönetim sistemi.

CSFair 2021  ve projeler hakkında detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşılabilir: